Rugby-Club-Tatra-SmichovJako TJ Tatra Smíchov klub vznikl už v roce 1958, pod současným názvem funguje od roku 1994. Jeho zakladatelé (Nedoma, Poslušný, Tůma, Racek a z TJ Praga Bothe, Rubáš) se pro ragby nadchli na vojně v Bratislavě. První roky byly pomalejší, trvalo, než si u nás ne úplně obvyklý sport vydobyl popularitu. Největších úspěchů klub začal dosahovat až před sklonkem milénia, pyšní se tituly ze sezón 1994/1995, 1996/1997, 2002/2003, 2006/2007, 2008, 2009 a 2013 Mistrovství republiky mužů.

Velkárodina

Dnes klub čítá kolem 550 členů, z toho 360 dětí v 8 věkových kategoriích, zbytek v hlavních kategoriích Muži a Ženy. Každá kategorie zahrnuje dva ročníky narození, přičemž v jedné kategorii bývá i více týmů. Nejnedočkavější hráči začínají trénovat už ve 4 letech. Nábory probíhají průběžně během celého roku. Trenérů má klub v současnosti kolem 38.

Stálepopulárnější sport

Rodiče se určitě nemusí o své ratolesti bát, ragby rozhodně není tak nebezpečným sportem, jako se možná dříve mohlo zdát a zkušení kluboví trenéři vědí, jak k začátečníkům přistupovat. Díky boření mýtů a popularizaci se sport stává stále vyhledávanějším a zvyšuje se i počet soutěží. V roce 2016 se v ragby soutěžilo poprvé i na letních olympijských hrách v Rio de Janeiru.

Projektypodporované D.I.SEVEN

Klub se mimo svůj běžný provoz podílí na organizaci různých projektů, za zmínku určitě stojí Školní liga ragby. Soustředí se primárně na základní školy na Praze 5 a snaží se navázat spolupráci s jejich tělocvikáři, kteří zařazují hru ragby do programů tělesné výchovy. RC Tatra Smíchov potom 4-6x ročně pořádá turnaj, ve kterém základní školy měří své síly. Ragby zařadil i do projektu Sport bez předsudků.

Bezpečnostní agentura D.I.SEVEN je hlavním partnerem klubových projektů, stejně jako mnoha dalších organizací nejen z oblasti sportu.

 

Podporujeme Rugby Club Tatra Smíchov

 

ROZHOVOR– RC TATRA SMÍCHOV – Bc. Kateřina Olbrichová, generální sekretář


1) Co považujete za největší mýtus o ragby?

Dřív určitě kolovaly určité předsudky o tom, že je ragby nebezpečným sportem, ale snad už je to přežitek. Nemám pocit, že by se ještě dnes rodiče nějak báli dávat děti na ragby. Jako sport je momentálně v rozkvětu a těší se rostoucí popularitě, obzvlášť po Mistrovství světa v roce 2015 v Anglii nebo jeho letošní olympijské premiéře.

2) Jaké předpoklady by měl mít úspěšný hráč?

Co se týče fyzické konstituce, může se zapojit úplně kdokoliv – pro každý typ postavy se v týmu najde místo. Z vlastností bych určitě vyzdvihla hlavně v začátcích trpělivost a píli, obecně pak smysl pro spolupráci v týmu a schopnost si při hře naslouchat.

3) Jak funguje projekt Školní liga ragby?

Hlavní myšlenkou je dostat ragby do základních škol. Je to nenáročný sport – vlastně stačí jen travnaté hřiště a šišatý míč. Zapojují se základní školy nejen z Prahy 5 – jde o domluvu s tělocvikářem, který ragby zařadí do hodin tělocviku. My pro ně potom organizujeme 4-6 x ročně ligové turnaje, kde soutěží za každou školu jeden tým.

4) V jakých věkových kategoriích Tatra Smíchov trénuje?

Celkem máme 10 kategorií – 8 dětských a pak 2 klasické dospělé – ženy a muži. Do těch dětských se hráči rozdělují podle ročníku narození, přičemž jedna kategorie vždy zahrnuje dva ročníky. V silnějších kategoriích potom může být i více týmů. Děti začínají už od 4 let.

5) Kolik má klub v současnosti členů a trenérů? Nabírá, nebo je kapacita plná?

Členů máme kolem 550, z toho 360 dětí, které trénuje přes 35 trenérů. Nabíráme ale stále dál, v průběhu celého roku.

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací...